در بسیاری از موارد، راه های متعددی برای یادگیری یک مهارت یا ابزار وجود دارد. یادگیری نرم افزار آباکوس که یک ابزار قدرتمند در حل مسایل به روش المان محدود است نیز از این امر مستثنا نیست. در حال حاضر، راههای متعددی برای آموزش آباکوس و یادگیری آن وجود دارد. این راهها عبارتند از:

  •  یادگیری از Help نرم افزار
  •  استفاده از آموزش هایی که به صورت کتاب یا فایل PDF هستند
  •  آموزش از طریق فیلم های آموزشی آباکوس
  •  شرکت در کلاس های های آموزش آباکوس

از میان چهار روش فوق، سه روش اول جنبه خودآموز دارند به این معنی که شما میتوانید با تهیه محتوای مربوطه، خودتان برای مطالعه محتوا و یادگیری نرم افزار آباکوس برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت کنید. در روش آخر، روند یادگیری بر اساس روند کلاس آباکوس و مدرس دوره تنظیم میشود و شما عملا برنامه ریزی آنها را دنبال میکنید. در نوشتار پیش رو هر کدام از چهار روش فوق برای آموزش و یادگیری آباکوس مورد نقد و بررسی قرار میگیرد. خاطر نشان می شود که عده ای نیز نرم افزار آباکوس را در محل کار خود و به واسطه رفع نیاز های مجموعه مربوطه فرا می گیرند. از آنجایی که در کشور ما، مکانیزم های کاراموزی و آموزش نیرو های استخدامی بسیار ضعیف عمل میکنند، در محل کار، آباکوس به صورت مدون و ساخت یافته آموزش داده نمی شود. در این موارد یادگیری نرم افزار عملا بر دوش شما خواهد بود.

یادگیری آباکوس از طریق هلپ آن (abaqus documentation)

مانند هر ابزار دیگری که کمپانی مربوطه به هنگام فروش آن، دفترچه و یا اصطلاحا منووال (manual) استفاده از آن را هم در اختیار شما قرار میدهد، شرکت توسعه دهنده آباکوس نیز در کنار خود نرم افزار، هلپ (help) آن را هم در اختیار کاربران خود قرار میدهد.  در صورتی که شما هلپ اباکوس را نصب نکرده اید و یا در فراخوانی آن با مشکل مواجه شده اید، می توانید از هلپ آنلاین آباکوس که درست مانند نسخه نصبی آن است، استفاده کنید. با توجه به اینکه در هلپ، بسیاری از مفاهیم، روابط و توضیحات به صورت خلاصه وار و تلگرافی مطرح شده اند، به نظر می رسد که نویسندگان آن به هنگام نوشتن هلپ، تنها افراد با تجربه و کاربران با سابقه آباکوس را لحاظ نموده اند. این امر سبب می شود که نه تنها هلپ آباکوس، بلکه هلپ هر نرم افزار محاسباتی تجاری دیگری نیز برای شروع به یادگیری آن، گزینه مناسبی محسوب نشود. این بیان تلگرافی توضیحات در مواردی همانند کدنویسی در آباکوس، تا آنجایی پیش میرود که شاید نیاز باشد که شما برای فهم تنها یک پاراگراف، چند فصل از کتابی که در جریان یک دوره تحصیلات تکمیلی ارایه میشود را مطالعه کنید! لذا استفاده از هلپ آباکوس برای شروع به یادگیری آن، با اینکه حتی یک ریال هم برای شما هزینه ندارد، مسیری دشوار و پر مخاطره است. خاطر نشان می شود که منظور از شروع به یادگیری آباکوس، شروع به یادگیری هر نوع موضوع، مبحث و تکنیک تازه ای در آن می باشد. برای مثال شاید شما در کدنویسی به زبان پایتون در آباکوس، دارای مهارت زیادی باشید اما برای یادگیری سابروتین نویسی در آباکوس، در این حوزه در ابتدای راه هستید!

آموزش آباکوس از طریق کتاب، جزوه و فایل های متنی

از اوایل دهه هشتاد شمسی، با رواج استفاده از نرم افزار های محاسبات مهندسی در پروژه های دانشگاهی و صنعتی، برخی از کاربران این نرم افزار، شروع به نوشتن کتاب های آموزشی در این حوزه کردند. تا امروز این روند با تولید فایل های متنی ادامه داشته است. به دلیل آنکه محیط آباکوس، محیطی گرافیکی و ویژوال است، در صورت استفاده از این روش برای آموزش، آموزش هر عملیات یا مرحله باید با قرار دادن تعدادی عکس همراه باشد. متاسفانه عدم وجود عکس های رنگی در کتاب های آباکوس (به دلیل کاهش قیمت آن) از یک سمت و عدم توضیح روند مدل سازی به صورت گام به گام از سمت دیگر (وجود پرش در توضیحات)، یادگیری آباکوس از این طریق را با مخاطراتی مواجه میکند. ارایه سی دی حاوی عکس های رنگی به همراه کتاب تا حدودی مشکل نبود عکس های رنگی را مرتفع می سازد. از آنجایی که هر کتاب آموزش آباکوس باید حداقل ده مثال حل شده در حوزه های مختلف داشته باشد، توضیح کامل تمامی موارد، تنظیمات و مفاهیم پایه ای مربوطه در مثال، سبب افزایش بیش از حد صفحات کتاب شده و انتشار آن با قیمت مناسب را با چالش جدی مواجه می سازد. از این رو امکان توضیح مباحث به صورت موشکافانه، در قالب کتاب میسر نمی باشد. از آنجایی که دنبال کردن روند درست کردن یک مدل از روی کتاب یا فایل متنی، نیاز به حوصله و توجه کافی دارد، در صورت پیش آمدن اشتباه در فرآیند مدل سازی و مواجه با خطای صادر شده از سوی نرم افزار یا نتایجی مغایر با نتایج ارایه شده در انتهای فصل، احتمالا شما باید یک فصل حداقل ۳۰ صفحه ای را دوباره مطالعه و چک کنید تا به اشتباه خود پی ببرید. وجود مشکلات عنوان شده، اگر شما را از ادامه یادگیری اباکوس از این راه دلسرد نکند، حداقل سرعت یادگیری شما را کند می کند.

شرکت در دوره های آموزش آباکوس

در حال حاضر گران ترین و پرهزینه ترین راه یادگیری آباکوس، شرکت در کلاس های آباکوس است. این کلاس ها عموما یا در مراکز آموزش عالی (با همکاری انجمن های علمی و یا قطب های دانشکده ها) و یا در موسسات خصوصی برگزار میگردند. آموزش آباکوس از این طریق، در نگاه اول شاید بهترین گزینه به نظر برسد چراکه از سویی با ارایه مدرک از طرف نهاد برگزار کننده، با تب ویرانگر مدرک گرایی در کشور هم سو است و از سوی دیگر به ظاهر بار یادگیری نرم افزار را از دوش شما برداشته و بر دوش مدرس یا مدرس های دوره می گذارد. متاسفانه از آنجایی که ما عادت کرده ایم که بار مسوولیت های خود را بر دیگران منتقل کنیم، مورد دوم حتی اغوا کننده تر از مورد اول است! در نگاه اول شاید به نظر برسد که شما تنها متحمل هزینه خود دوره که البته ناچیز هم نیست می شوید. اما اگر کمی دقیق تر بنگرید، خواهید دید که انتخاب این گزینه، هزینه های دیگری نظیر تحمل ترافیک، تحمل فضای نامناسب آموزشگاه، تحمل سایر شرکت کنندگانی که علاوه بر پرسیدن سوالات نامربوط، سرعت یادگیری متفاوتی نیز دارند را در پی دارد! علاوه بر این، بخش مهمی از هزینه ای که شما می دهید، صرف آب، برق، اجاره مکان و سایر هزینه های ستادی آموزشگاه می شود. از تمام این موارد که بگذریم، در کلاس آباکوس، شما باید هم به صحبت های مدرس گوش کنید، هم یادداشت برداری کنید و هم اینکه در هر جا که سوالی برایتان پیش آمد، آن را یادداشت کنید تا در زمان مناسب(که شاید هیچ گاه پیش نیاید) بپرسید. البته بسیاری از مشکلات نامبرده بدون راه حل نیست. استفاده از محیطی سازگار با اهداف آموزشی، برگزاری کلاس با نفرات محدود و ارایه مطالب به همراه اسلاید که بار جزوه نویسی را تا حد قابل توجهی کاهش میدهد، سبب می شود که شما انرژی کمتری را برای یادگیری در کلاس صرف نمایید. اما همچنان مشکل رفت و آمد و حضور به موقع در کلاس برقرار است که آموزشگاه مربوطه هیچ اقدامی نمی تواند برای آن بکند.

استفاده از فیلم آموزش آباکوس

امروزه تکنولوژی ارایه خدمات از طریق اینترنت پای خود را به حوزه آموزش نیز باز کرده است. این مساله شامل ارایه محتوای آموزشی برای نرم افزار ها نیز می شود. ارایه آنلاین محتوا، در حال حاضر قوی ترین روش آموزشی موجود برای برقراری عدالت آموزشی است. از آنجایی که در آموزش دیجیتال، محتوای آموزشی به تعداد افرادی بسیار بیشتر از شرکت کنندگان در یک دوره آموزش حضوری ارایه می گردد، هزینه یادگیری به شدت کاهش می یابد. از طرف دیگر، به هنگام استفاده از آموزش دیجیتال، انرژی و تمرکز شما تنها صرف یادگیری مطالب می شود و اعصاب و انرژی روحی و روانی تان بخاطر تحمل مشقت های حضور در کلاس مستهلک نمی شود. دسترسی دایمی شما به فیلم آموزشی، می تواند سبب رفع نیاز به جزوه نویسی شود. شما می توانید فیلم آموزشی را در هر ساعتی از شبانه روز و در هر مکانی مشاهده کنید. بعلاوه شما می توانید با تهیه فیلم آموزشی مرتبط با مساله، پایان نامه و یا پروژه خود، بدور از صرف هزینه برای یادگیری مطالب اضافی، به طور مستقیم مطالب مورد نیاز خود را فرا بگیرید. در صورتی که سرویس ارایه کننده محتوای دیجیتال، امکان پرسش و پاسخ را نیز فراهم کرده باشد، شما میتوایند سوالات خود را (که پس از چند بار دیدن فیلم از پختگی کافی برخوردار است) در آن قسمت مطرح نموده و بگونه ای رفع اشکال کنید. با توجه به اینکه فیلم های آموزشی معمولا بر اساس برنامه ریزی و در شرایط کنترل شده ضبط می شوند، مشکل داشتن بیان نامناسب مدرس به دلیل خستگی یا سایر عوامل محیطی (که در کلاس می تواند رخ دهد) وجود ندارد. لازم به ذکر است که در دسترس بودن محتوای آموزشی در هر مکان و زمان، در صورتی که شما در شرایط نامناسب و بدون تمرکز کافی از محتوای آموزشی استفاده کنید، می تواند به یک تهدید تبدیل شود و یادگیری شما را با مشکل مواجه کند.

جمع بندی

با توجه به مطالب فوق الذکر، هر یک از روش های آموزش آباکوس، دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند. ما در عصری زندگی میکنیم که دو فاکتور زمان و هزینه، سبب تولید ابزارهای جدید، تغییر و یا حذف ابزارهای موجود شده اند.با توجه به اینکه که آموزش آباکوس از طریق فیلم آموزشی، دو فاکتور زمان و هزینه آموزش و یادگیری آباکوس را بهینه میکند، می توانیم نتیجه بگیریم که این راه، بهترین راه موجود برای آموزش و یادگیری آباکوس است.

 

1 Comment
  1. mogtaba.mazroei 7 سال ago

    روش فیلم آموزشی از سریع ترین و بهترین روش ها است هم برای آباکوس و هم برای دیگر نرم افزار ها
    من خودم خیلی از این روش استفاده کرده ام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

© FEMEX Group All Rights Reserved

Heap | Mobile and Web Analytics

برای اطلاع از «کد های تخفیف» به کانال تلگرام فمکس مراجعه کنید.

@FEMEX

بازیابی رمز عبور