لطفا پیش از استفاده از این بخش راهنمای پرسش و پاسخ را مطالعه فرمایید.

0
0

با عرض سلام و خسته نباشید

همچون سوالهای گذشته، بنده در حال مدلسازی یک مخزن مدفون در خاک تحت اثر بار انفجار می باشم.

مشکل بنده وضعیت سطح آزاد خاک تحت اثر انفجار می باشد. سطح آزاد خاک تحت اثر انفجار به شدت متورم شده و به نظر می رسد رفتار غیرطبیعی از خود نشان می دهد. بنده بررسی کردم و متوجه شدم که بعد از اعمال نیروی انفجار، سطوح بالایی خاک شروع به متورم شدن می کنند و رفته رفته به دلیل یکپارچگی المان های خاک، سطوح زیرین (المان های زیرین) خاک هم به دلیل چسبیده بودن به سطوح بالایی متورم می شوند، و بنده هر چقدر زمان step را افزایش دهم این مساله بیشتر ادامه پیدا کرده و عمق بیشتری از خاک متورم شده و دچار اعوجاج می گردند.

(تصویر سه زمان از آنالیز پیوست است و مشاهده می گردد که با گذر زمان تحلیل، رفته رفته لایه های عمیق تری از خاک متورم می گردند و این اثر تا عمق های زیاد هم به دلیل متصل بودن المانهای خاک ادامه پیدا می کند که به نظر می رسد غیرمنطقی است)

طبق بررسی های بنده، احتمالا می بایست یکپارچگی المان های خاک از بین برود. احتمالا می بایست حذف المان فعال گردد که المانهای نزدیک به محل انفجار به دلیل نیروی شدید از بین بروند یا به نحوی تنظیماتی را اعمال نمایم که پس از انفجار، بخشهای نزدیک به خاک پخش گردند (یا برخی از المان ها حذف گردند و …) اما اثر آنها تدریجا به المان های خیلی زیرین منتقل نگردد. نمیدانم آیا چنین تنظیماتی وجود دارد؟ یا باید مدل رفتاری خاک را تغییر دهم و …؟ (هر چند که در تحقیق های مشابه از همین مدل رفتاری خاک استفاده شده است)

با عرض تشکر از پاسخ های ارزشمندتان، آیا در این رابطه راهنمایی دارید؟

فایل ضمیمه
0
0

سلام . بر اساس تجارب بدست آمده در موارد مشابه ، به نظرم شما سه راه دارید که البته همه این راه ها مربوط به خواص مواد می باشد :

  1. اینکه از قابلیت ALE meshing برای خاک تو مدلتون استفاده کنید . برای اطلاعات بیشتر تو این زمینه مسیر زیر دنبال کنید :

analysis user’s manual / analysis techniques / 12.2 ale adaptive meshing

    2. البته اگر تغییر شکل هاتون زیاد باشه راه اول جواب نمی دهد و شما باید خاک رو به صورت لاگرانژی تعریف کنید . این کار میتونه پاشیده شدن خاک به هوا به هنگام  وقوع انفجار را مدل کند . برای اطلاعات بیشتر تو این زمینه مسیر زیر را دنبال کنید :

analysis user’s manual / 14 eulerian analysis

    3. راه اخر این است که شما برای خاک مدل آسیب تعریف کنید و گزینه حذف المان را فعال کنید . با این کار هر المانی که معیار اسیب را ارضا کنید ، از انالیز حذف می شود . البته باید در آن نواحی مش به اندازه کافی ریز باشد تا حذف المان به درستی مدل شود .

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا ابتدا

© FEMEX Group All Rights Reserved

Heap | Mobile and Web Analytics

کانال تلگرام فمکس

@FEMEX

بازیابی رمز عبور