آموزش تصویری

تحلیل تماسی و تعریف اندرکنش مناسب در آباکوس


46,500 تومان 39,500 توماندر حال بارگذاری . . .
روش دریافت

لینک دانلود

مدرس

مهندس امیرحسین میرزابزرگ

سطح

مقدماتی

کیفیت

HD

در این ویدیو آموزشی، یک مساله که شامل سه قطعه و چند اندرکنش تماسی است، با استفاده از هر دو نوع روش تعریف اندرکنش تماس و هر دو حلگر آباکوس، حل می شود و نتایج بدست آمده با یکدیگر مقایسه می شوند. خاطر نشان می شود که این ویدیو به صورت ویژه به مبحث تحلیل تماس در آباکوس میپردازد و تمام نکات تحلیل های تماسی در آباکوس را پوشش می دهد.

توضیحات

در تحلیل سازه ها، زمانی تحلیل اندرکنش ها معنا پیدا می کند که سازه مورد نظر، از دو یا چند قطعه (part) تشکیل شده باشد. برای مثال، بین دو قطعه اندرکنش هایی که می تواند وجود داشته باشد، عبارتند از:

 • دو قطعه به یکدیگر جوش شده باشند.
 • دو قطعه به یکدیگر چسبیده باشند.
 • دو قطعه در تماس با یکدیگر باشند. این تماس می تواند با اصطکاک یا بدون اصطکاک باشد.

در آباکوس، برای در نظر گرفته شدن هر یک از اندرکنش های فوق الذکر، ابزارهایی در نظر گرفته شده است. در ارتباط با مورد سوم، برای لحاظ شدن تماس بین دو قطعه، شما باید بین سطوحی که در تماس هستند و یا در میانه آنالیز در تماس با هم قرار میگیرند و یا امکان برقراری تماس بین آنها وجود دارد، contact interaction تعریف کنید. درآباکوس برای تعریف تماس بین دو جسم مختلف، دو روش وجود دارد. روش اول استفاده از تکنیک surface to surface contact هست و روش دوم استفاده از تکنیک general contact می باشد. این دو تکنیک از دو نوع الگوریتم متفاوت استفاده می کنند. خاطر نشان می شود که هر دو حلگر های سازه ای آباکوس، قابلیت استفاده از این دو تکنیک را دارند. اما بطور کلی حلگر abaqus/standard در تحلیل مسایل شامل تماس های پیچیده، ضعیف تر از حلگر abaqus/explicit عمل می کند. این امر به ذات حلگر abaqus/standard و استفاده آن از روش های مبتنی بر تکرار برمیگردد. از آنجایی که تحلیل های تماسی پیچیده، نظیر آنچه که در برخی از فرآیند های شکل دهی یا سازه های شامل اتصالات پیچی رخ میدهد، درجه غیرخطی بودن مساله را به شدت افزایش میدهد، لذا در بسیاری از موارد، حلگر abaqus/standard، از حل بهینه اینگوه مسایل باز میماند. در این موارد یا مساله با صدور خطاهایی نظیر time increment required is less than the minimum specified یا too many attempts made for this increment خاتمه می یابد و یا مساله با نمو های زمانی از اوردر ده به توان منفی هفت یا حتی کمتر ادامه می یابد که عملا به معنی یک حل غیربهینه است. در این موارد باید حلگر مساله تغییر داده شود و بجای abaqus/standard که بطور متعارف برای تحلیل های استاتیکی و شبه استاتیکی استفاده می شود، از حلگر abaqus/explicit استفاده شود.

در این ویدیو آموزشی، یک مساله که شامل سه قطعه و چند اندرکنش تماسی است، با استفاده از هر دو نوع روش تعریف اندرکنش تماس و هر دو حلگر آباکوس، حل می شود و نتایج بدست آمده با یکدیگر مقایسه می شوند. خاطر نشان می شود که این ویدیو به صورت ویژه به مبحث تحلیل تماس در آباکوس میپردازد و تمام نکات تحلیل های تماسی در آباکوس را پوشش می دهد.

 1. Mahmoudi

  سلام
  زمان دقیق انتشار این مجموعه مشخص نیست؟

  • mirzabozorg

   سلام . با توجه به حجم کاری بنده، این ویدیو احتمالا توی خرداد ماه آماده میشه . البته ما توی تعداد دیگه ای از ویدیو هامون مثل ویدیو تحلیل استاتیکی و شبه استاتیکی با اکسپلیسیت یا تحلیل اتصالات پیچی در اباکوس نکاتی در ارتباط با تحلیل تماسی در آباکوس گفتیم . همچنین توی کانال تلگرام مربوط به سایت هم یه فایل صوتی به نام contact analysis و با موضوع نحوه انتخاب سطح master و سطح slave در تحلیل تماسی در آباکوس وجود داره .

دیدگاه خود را بنویسید

 
تماس با ما

مشاوره برای انتخاب محصولات، سفارش پروژه و تدریس خصوصی

آی دی تلگرام: Abg71
تلفن: ۰۹۳۵۱۳۲۴۰۱۳ (مهندس میرزابزرگ)


پشتیبانی سایت و مشکلات ثبت نام خرید و پرداخت

آی دی تلگرام: hmdrzo
ایمیل: info@femex.ir

© FEMEX Group All Rights Reserved

Heap | Mobile and Web Analytics

کانال تلگرام فمکس

@FEMEX

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟