آموزش تصویری

آموزش تحلیل استاتیکی و شبه استاتیکی با Abaqus/Explicit


22,500 تومان


تا کنون 142 نفر این آموزش را تهیه کرده اند.


دانلود پیش نمایش
امتیاز 4.00 از 5 امتیاز 1 مشتری
(دیدگاه کاربر 3)
در حال بارگذاری . . .
مدرس

مهندس امیرحسین میرزابزرگ

روش دریافت

لینک دانلود

کیفیت

HD

مدت زمان

2 ساعت و 27 دقیقه

حجم فایل

234 مگابایت

سطح

پیشرفته

در این فیلم اموزشی، کلیه تنظیمات مربوط به انجام انالیز های استاتیکی و شبه استاتیکی با استفاده از حلگر abaqus/Explicit به همراه مبانی تئوریک  مرتبط با آنها ذکر شده است. همچنین به منظور اثبات کارایی این تنظیمات، مساله ای انتخاب شده است که یکبار با استفاده از استپ static, general و یکبار با استفاده از استپ dynamic, explicit حل شده است و جواب های بدست امده از دو تحلیل با هم مقایسه گردیده است. در ادامه نحوه چک کردن جوابها و بررسی صحت آنها بدون نیاز به حل یک نمونه مشابه با استپ static, general نیز بیان گردیده است. متاسفانه باور غلطی در بین برخی از کاربران آباکوس مبنی بر دقیق تر بودن حلگر abaqus/Standard نسبت به حلگر abaqus/Explicit وجود دارد که ناشی از عدم آگاهی از ملزومات و تنظیمات انجام انالیز شبه استاتیکی با استفاده از حلگر abaqus/Explicit می باشد.

توضیحات

در مهندسی، دسته ای از مسایل و فرایند ها وجود دارند که در طول آنها پارامتر ها با نرخ کمی نسبت به زمان تغییر می کنند و هر چند که در نهایت بین مقادیر ابتدایی و انتهایی برخی از پارامتر ها اختلاف محسوسی وجود دارد، اما قدرمطلق نرخ تغییرات آنها نست به زمان از حد مشخص و معینی هیچ گاه بیشتر نمی شود. به این گونه مسایل اصطلاحا ” شبه استاتیکی ” یا ” quasi static” گفته می شود. ویژگی بارز این گونه مسایل در آن است که به دلیل پایین بودن قدر مطلق مقادیر سرعت ها و شتاب ها، سهم نیرو های اینرسی و انرژی جنبشی در اینگونه مسایل ناچیز است. بنابراین در شبیه سازی این مسایل با استفاده از نرم افزار اباکوس، معمولا از استپ static, general که حلگر ان abaqus/Standrad است استفاده می شود چراکه به هنگام استفاده از این استپ، مقادیر سرعت و شتاب حالت مجازی داشته و سبب ایجاد نیروی اینرسی نمی شوند. متاسفانه در پاره ای از مسایل به دلیل وجود پدید هایی نظیر جریان پلاستیسیته بالا، تماس و آسیب، حل به شدت غیرخطی شده و با بروز خطاهایی نظیر خطای نام آشنای ” too many attempts made for this increment “ آنالیز به اتمام می رسد. حتی در بسیاری از موارد که در نهایت انالیز بدون خطا پایان می یابد، بخش زیادی از حل با نمو های زمانی بسیار کوچک طی می شود که به معنی حل مساله در مدت زمان زیاد و غیرکارامد (inefficient) می باشد.

به منظور فایق امدن بر کلیه مشکلات فوق الذکر شما می توانید به جای استفاده از استپ static, general که حلگر ان abaqus/Standard است، از استپ dynamic, explicit که حلگر آن abaqus/Explicit است استفاده کنید. به طور کلی حلگر abaqus/Explicit به صورت مناسب تری نسبت به حلگر abaqus/standard می تواند مسایل با درجه غیرخطی بالا را حل کند. اما حلگر abaqus/Explicit ذاتا برای حل مسایل با نرخ تغییرات بالا مانند مسایل شامل ضربه، برخورد (impact) و انفجار توسعه داده شده است. به منظور استفاده از این حلگر برای حل مسایل شبه استاتیکی، باید تنظیمات بخصوصی در ماژول های استپ (step) و لود (load) در محیط اباکوس لحاظ گردد.  در این فیلم اموزشی، کلیه این تنظیمات به همراه مبانی تئوریک  مرتبط با آنها ذکر شده است. همچنین به منظور اثبات کارایی این تنظیمات، مساله ای انتخاب شده است که یکبار با استفاده از استپ static, general و یکبار با استفاده از استپ dynamic, explicit حل شده است و جواب های بدست امده از دو تحلیل با هم مقایسه گردیده است. در ادامه نحوه چک کردن جوابها و بررسی صحت آنها بدون نیاز به حل یک نمونه مشابه با استپ static, general نیز بیان گردیده است. متاسفانه باور غلطی در بین برخی از کاربران آباکوس مبنی بر دقیق تر بودن حلگر abaqus/Standard نسبت به حلگر abaqus/Explicit وجود دارد که ناشی از عدم آگاهی از ملزومات و تنظیمات انجام انالیز شبه استاتیکی با استفاده از حلگر abaqus/Explicit می باشد.

خاطر نشان می شود که استفاده از حلگر abaqus/explicit بجای حلگر abaqus/standard در مسایل شبه استاتیکی، هم در مجامع صنعتی و هم در مجامع دانشگاهی امری کاملا پذیرفته شده می باشد. همچنین در مواردی که به دلیل پیچیدگی کدنویسی رفتار مکانیکی مورد نظر تحت سابروتین UMAT، شما سعی می کنید که از سابروتین VUMAT برای کدنویسی رفتار مربوطه استفاده کنید، باید در ماژول های لود (load) و استپ (step) محیط آباکوس، تنظیمات مربوط به انجام مساله به صورت شبه استاتیکی را لحاظ نمایید. از جمله مسایل مشهور در این حوزه می توان به “شبیه سازی اسیب در نمونه کامپوزیتی تحت ازمون کشش” ، “شبیه سازی رفتار پلاستیسیته و اسیب الیاژ های فلزی” و ” شبیه سازی فرایند شکل دهی فلزات با خواص مکنیکی دلخواه” اشاره نمود.

در این فیلم اموزشی، کلیه تنظیمات مربوط به انجام انالیز های استاتیکی و شبه استاتیکی با استفاده از حلگر abaqus/Explicit به همراه مبانی تئوریک  مرتبط با آنها ذکر شده است. همچنین به منظور اثبات کارایی این تنظیمات، مساله ای انتخاب شده است که یکبار با استفاده از استپ static, general و یکبار با استفاده از استپ dynamic, explicit حل شده است و جواب های بدست امده از دو تحلیل با هم مقایسه گردیده است. در ادامه نحوه چک کردن جوابها و بررسی صحت آنها بدون نیاز به حل یک نمونه مشابه با استپ static, general نیز بیان گردیده است. متاسفانه باور غلطی در بین برخی از کاربران آباکوس مبنی بر دقیق تر بودن حلگر abaqus/Standard نسبت به حلگر abaqus/Explicit وجود دارد که ناشی از عدم آگاهی از ملزومات و تنظیمات انجام انالیز شبه استاتیکی با استفاده از حلگر abaqus/Explicit می باشد.

فهرست مطالب

 • تشریح ویژگی ها و ملزومات حل مسایل شبه استاتیکی (quasi static problems)
 • علل استفاده از حلگر abaqus/explicit بجای حلگر abaqus/standard
 • معرفی انواع روش های حل مسایل شبه استاتیکی با استفاده از حلگر abaqus/explicit
 • بررسی تکنیک loading rates در حل مسایل شبه استاتیکی
 • بررسی تکنیک mass scaling در حل مسایل شبه استاتیکی
 • مقایسه تکنیک های mass scaling و loading rates
 • بیان روش های مربوط به صحت سنجی(verification) نتایج بدست امده از حل مساله شبه استاتیکی با استفاده از حلگر abaqus/explicit
 • توضیح مساله مورد بررسی به منظور ارزیابی تکنیک های mass scaling و loading rates
 • مدل سازی و حل مساله با استفاده از حلگر abaqus/explicit
 • مدل سازی و حل مساله با استفاده از حلگر abaqus/standard
 • مقایسه نتایج بدست امده از حل مساله به دو روش مختلف
 • بررسی انواع روش های اعمال فیلتر بر روی نتایج حل انجام شده با حلگر abaqus/explicit
 • اعمال فیلتر بر روی نتایج حل انجام شده با حلگر abaqus/explicit
 • مقایسه نتایج بدست امده از حل مساله به دو روش مختلف پس از اعمال فیلتر

پیش نیاز: مطالعه متن انتخاب حلگر (solver) و استپ (step) مناسب در آباکوس، مشاهده فیلم آموزش رفع خطای too many attempts made for this increment

قابل استفاده برای:

کلیه کسانی که به هنگام شبیه سازی یک مساله استاتیکی یا شبه استاتیکی، بطور مداوم با خطاهایی نظیر خطای too many attempts برخورد می نمایند و یا در مساله شان پارامتر ها و تنظیماتی وجود دارد که اعمال آنها در abaqus/standard با مخاطراتی همراه است.

محتویات فایل اموزشی:

 • مجموعه فیلم های اموزشی
 • اسلاید های مرتبط با فیلم اموزشی
 • کلیه فایل های پروژه های انجام شده (با استفاده از نسخه ۶٫۱۲٫۱ نرم افزار اباکوس)

 

این پرسش 30 پاسخ و 10 شرکت کننده دارد و توسط  mirzabozorg 1 ماه، 1 هفته پیش به روز شده است.

 • نویسنده
  ارسال ها
 • #9225
   پشتیبان 
  سرپرست کل
 • #9240
   Nimag 
  مشارکت کننده

  سلام ، ممنون از آموزش های مفیدی که درست می کنین .
  من بعد از دیدن این آموزش چند تا سوال برام پیش اومد و با توجه به قوانین پرسش و پاسخ سایت اونها رو در چند سوال جداگانه ای می خواستم که بپرسم ، خوشحال می شم شما یا دوستان جواب بدن . ایا فقط مسائل شبه استاتيکي رو میشه با abaqus/explicit تحلیل کرد یا مسائل استاتيکي رو هم میشه ؟ ( البته می دونیم که ذاتا هر مساله ی استاتيکي خودش یک مساله ی شبه استاتيکي هست در واقع ! )

  • #9245
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   بله . هم مسایل استاتیکی و هم شبه استاتیکی رو میشه با abaqus/explicit حل کرد . منتها مسایل استاتیکی معمولا به گونه ای هستن که برای حلشون نیازی به abaqus/explicit نمیشه و بیشتر مسایل شبه استاتیکی رو به دلیل وجود تماس های پیچیده و سایر پدیده های غیر خطی شدید با abaqus/explicit حل میکنن .

 • #9241
   Nimag 
  مشارکت کننده

  آیا اگر فرآیند شبه استاتيکي رو با تایم واقعی اش ( مثلا فرآیند کشش ساده ای رو با همون تايمي که در آزمایشگاه برای تستش نیاره ) با حلگر explicit ران بگیریم ، دیگه نیازی به دادن mass scale و loading rate و دیگر  تنظیمات مربوطه نیست ؟

  • #9246
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   نه نیست . ولی انجام اینکار به لحاظ محاسباتی بسیار بسیار پرهزینه هستش . چراکه باید با abaqus/explicit یک شبیه سازی از اوردر 1 ثانیه انجام بشه . هر نمو زمانی توی اکسپلیسیت از اوردر 1e-6 ثانیه هستش . این یعنی به بیش از 1 میلیون نمو زمانی نیاز هستش !

 • #9242
   Nimag 
  مشارکت کننده

  آیا در تبدیل حلگر مساله ای شبه استاتیکی از standard به explicit نیازی به تغییر contact ها و interaction ها هیچ موقع پیش نمیاد و اگر میاد آیا باید از صفر اون ها رو تعریف کرد یا اینکه میشه از همون contact ها و interaction های قبلی هم کمک گرفت ؟

  • #9247
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   در طول فیلم اول یه مدل که قرار از abaqus/explicit برا حلش استفاده بشه درست میشه و حل میشه . بعدش اون مدل کپی میشه و با اعمال تغییراتی نظیر تغییر استپ ، مدل برای حل با abaqus/standard اماده میشه . اگر دقت کرده باشید توی فیلم تغییری توی تعریف تماس ها داده نمیشه و فقط گزینه contact controls بهشون اضافه میشه که ربطی به اصل تعریف تماس نداره .

 • #9243
   Nimag 
  مشارکت کننده

  اگر در مدلی مثلا سه تا پارت با جنس های مختلف داشته باشیم ، در محاسبه ی mass scale مقدار cd و چگالی رو متناظر با ماده ی کدوم پارت بگیریم ؟

  • #9248
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   موقع استفاده از mass scale نیازی به انجام محاسبات بر اساس cd نیست . برای استفاده از روش loading rates شما باید از محاسبات مربوط به cd استفاده کنید . مقدار mass scale معمولا عددی بین 5 و نهایتا 100 انتخاب میشه .

 • #9244
   Nimag 
  مشارکت کننده

  آیا این درسته که loading rate در واقع زیاد کردن سرعت سمبه هست ولی اثرش رو در دل تایم لحاظ می کنیم ؟
  و آیا میشه مسائل شبه استاتيکي رو صرفا با تکنیک loading rate و بدون استفاده از تکنیک mass scale به صورت explicit حل کرد ؟ و چرا شما هر دو رو با هم استفاده کردین ؟ تا تایم حل پایین تر بیاد ؟

  • #9249
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   بله . در واقع ما با loading rates ، میایم و سرعت متوسط سمبه رو افزایش میدیم . چراکه طولی که سمبه طی میکنه عوض نشده ولی مدت زمان انالیز کم شده که نشون دهنده افزایش سرعت متوسط سمبه هستش . شما میتونید تکنیک های mass scale و loading rate رو هم به صورت مجزا و هم به صورت توامان استفاده کنید . توی فیلم ، اول یه ران فقط با loading rate گرفته میشه و بعدش با اعمال mass scale توی همون مدل ، ران دوم با استفاده از ترکیب این دو تکنیک گرفته میشه . در ادامه هم نتایج این دو ران با هم مقایسه میشن .

 • #9251
   Nimag 
  مشارکت کننده

  سلام . . .
  چرا در step اول زمانی که با استفاده از loading rate بدست میاد رو برای درستی محاسبات چک نکردیم و مستقیما عدد 0.001 رو بدون انجام محاسبه ای قرار دادیم ؟

  • #9255
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   سلام . توی فیلم برای مدت زمان استپ اول عدد 0.0001 و برای استپ دوم عدد 0.007 اختیار شده بود . جایی از عدد 0.001 استفاده نشده بود . همانطور که توی فیلم هم توضیح داده شده ، برای خاطر جمعی از بابت حذف کامل اثر انرژی جنبشی ، بجای استفاده از عدد  0.00057 ، از عدد 0.007 که بین 13 تا 14 برابر عدد محاسبه شده هستش ، استفاده شده . البته در ادامه فیلم هم گفته شده بود که برای رسیدن به یک مقدار معقول و محافظه کارانه برای time period ، باید چند برابر عددی که بر اساس محاسبات حرکت موج برای time period بدست میاد رو در نظر بگیرید.

 • #9298
   Nimag 
  مشارکت کننده

  سلام ، اگر ممکنه در مورد این موضوع که چرا در Step اول ، مثل Step دوم که اومدین و اثبات کردین که تایم چقدر باشه ،‌ اثباتی صورت ندادین و عدد 0.0001 رو وارد کردین ، کمی توضیح بدین !
  با تشکر

 • #9299
   mirzabozorg 
  سرپرست کل

  سلام . به دو دلیل :

  1) این عدد از اوردر عدد 0.00057 هستش که قبلا توسط محاسبات wave propagation حساب شده بود.

  2) توی استپ اول ، چون سازه محدود شده و اصلا اجازه حرکت نداره ، پس انرژی جنبشی هم کسب نمیکنه . بخاطر همین انتخاب عددی کمتر از 0.00057 هم درسته . البته عدد مربوطه باید در همون اوردر باشه تا برای چک کردنش نیاز نباشه چند بار ران بگیریم و جوابا رو مقایسه کنیم .

 • #9489
   bmahdiar 
  مشارکت کننده

  سلام

  ممنون بابت فیلم

  من دوتا سوال داشتم آقای مهندس

  1) برای تنش مثلا S11 در یک محیط سه بعدی اونکاری که شما در مورد انتقال محور انجام دادین حتما باید انجام بشه؟؟؟؟ و اگر نشه چه مشکلی ایجاد میشه؟

  2) من از Feild output یه نمودار رسم کردم موقع اعمال فیلتر ارور X value is not monotonic and interpolation is undefined میده، چیکار باید کرد برای رفع این خطا؟

  • #9490
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   سلام . خواهش میکنم . جواب سوالاتتون رو به ترتیب میدم :

   1) دادن orientation در مسایلی که تغییر شکل زیاده و از طرف دیگری با پوسته ها یا سازه هایی شبیه به پوسته کار میکنید، امر الزامی به هیچ عنوان نیست . تنها در جایی دادن مختصات محلی الزامیه که شما دارین موادی مثل کامپوزیت ها یاfrp ها رو مدل میکنید که خواص جهتی دارن. به غیر از اون در مواردی مثل همین ویدیو صرفا برای اخذ نتایج در یک دستگاه مختصات مفهوم تر و ملموس تر این کارو کردیم . در این اموزش ، ماده تعریف شده یک ماده ایزوتروپیک بود . اگر مختصات محلی ندید حل غلط نخواهد بود اما s11 در دستگاه مختصات جهانی داده میشه که اصلا ملموس نیست . البته این موارد در داخل فیلم هم گفته شده.

  • #9491
    bmahdiar 
   مشارکت کننده

   پاسخ قسمت دوم و جناب مهندس ندادید

    

  • #9492
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   تا اونجا که اطلاع دارم این یکی از مشکلات اکسپلیسیت هست که در اون خروجی ها بعضا دچار برخی از مشکلاتی میشن که در نهایت نمیشه روشون فیلتر اعمال کرد اما شما می تونین این داده ها رو به اکسل یا متلب منتقل کنین . توی متلب هم ابزار های متعددی برای حذف نویز از روی نتایج وجود داره . البته فکر میکنم که با دستکاری تنظیمات پنجره field output بشه مشکل رو حل کرد . مثلا اینکه تنظیمات اخذ خروجی به نسبت به زمان انالیز رو تغییر بدید .

 • #9540
   Farzaneh Baradaran 
  مشارکت کننده

  با سلام و خسته نباشید. ممنون بابت فیلمهای آموزشی عالیتون

  جناب مهندس من چند سوال در ارتباط با این فیلم آموزشی برایم پیش آمده:

  1- برای استفاده از تکنیک loading rate، خودمان دستی باید cd را حساب کنیم. حالا اگر چند ماده با خواص گوناگون داشتیم، cd را برای کدام ماده باید محاسبه کنیم تا در رابطه برای محاسبه time period استفاده کنیم؟

  2- در مورد تکنیک loading rate، فرمودید که در مسائل جابه جایی کنترل و نیرو کنترل استفاده میکنیم. مثالی که شما حل کردید از نوع جابه جایی کنترل بود. اما منظورتون از مسئله نیرو کنترل چیست؟ آیا منظورتون این است که در مسئله به جای اعمال جابه جایی مشخص، نیروی مشخصی را وارد میکنیم؟ اگر چنین هست در روابط مربوطه برای محاسبه time period سرعت متوسط را چگونه باید محاسب کنیم؟ ما که در این مسائل مقدار جابه جایی را نداریم.

  3- در مورد orientation که به ماده اختصاص دادید، اینکه فرمودید تنشی که در دستگاه global میدهد ملموس نیست، یعنی چی؟ مثلا در این مسئله شما اگر دستگاه global استفاده شود، تنشی که به ما میدهد با تنشی که از دستگاه محلی به دست می آید، فرق دارد؟ اینکه در جواب یکی از دوستان فرمودید: s11 در دستگاه مختصات جهانی داده میشه و ملموس نیست ، را متوجه نمیشوم.   آیا این جهت 1، همان جهت x نمیباشد که در راستای ورق هست؟

  4- در معرفی تماس فرمودید که kinematic contact method از penalty دقیقتر هست. ولی هنگامی که من حل اکسپلیسیت گذاشته ام، در بخش warningها گفته که به دلیل حل explicit بهتر است که از penalty  استفاده شود. من هم با توجه به پیشنهاد خود آباکوس، برای ادامه حل از این روش استفاده کردم. درسته؟

  5- در مسائلی که چندین پارت تغییر شکل پذیر داریم، برای رسم نمودار انرژی جنبشی، باید نمودار را برای کل جسم رسم کنیم؟

  6- در مورد استفاده از mass scale در مسائلی که دارای چندین پارت هستن، در جواب یکی از دوستان فرمودید که cd را خود آباکوس حساب میکند. ولی در تعریفش باید بخشی از مدل را انتخاب کنیم، در این حالت کدوم پارت را باید انتخاب کرد؟ یا اینکه اصلا پارتی را انتخاب نکنیم و whole model فعال باشد؟

  7- در مورد انتخاب فرکانس برای اعمال فیلتر، با تغییر مدام فرکانس و به روش صحیح و خطا، هر چه به نمودار با روش استاندارد نزدیکتر باشیم، بهتر است؟ هیچ محدودیت یا قاعده ای ندارد؟

  ممنون

 • #9542
   mirzabozorg 
  سرپرست کل

  سلام. خیلی ممنون از لطفتون. اینکه این تعداد سوال براتون پیش اومده نشون میده که فیلم رو بسیار دقیق و خوب دیدین. به هر سوال جداگانه و بر اساس شماره گذاری خودتون جواب دادم:

  1) هر چه cd کمتر باشد، سرعت متوسط کمتر است که سبب بیشتر شدن مدت time period می شود. باید مدت تحلیل برابر با بیشترین time period محاسبه شده باشد تا شرط مربوطه برای همه مواد ارضا شود.

  2) بله. در این حالت باید قبل از تحلیل اکسپلیسیت، در یک مدل دیگر با استفاده از استپ frequency، یه تحلیل فرکانس طبیعی انجام بشه و سپس بر اساس فرکانس مود اول ارتعاشی، time period حساب بشه . علت استفاده از این روش هم اینه که چون بارگذاری به صورت شبه استاتیکی اعمال میشه، با تقریب خوبی فقط مود اول ارتعاشی مهم خواهد بود. البته می تونید این زمان حساب شده رو هم در یک عدد بزرگتر از 1 ضرب کنید تا حاشیه اطمینانتون بیشتر بشه.

  3) اگر دستگاه مختصات محلی ندید نتایج بر اساس دستگاه مختصات جهانی خواهند بود. ملموس نبودن به این معنیه که ما نسبت به راستای ورق حس فیزیکی خیلی بهتری داریم و ازین جهت تعریف دستگاه مختصات سبب میشه که نتایج با زاویه دید فیزیکی ما مطابقت پیدا کنه و ما بهتر بتونیم نتایج رو تحلیل کنیم.

  4) این واقعیت در هلپ نرم افزار بصورت صریح عنوان شده. احتمال خیلی زیاد شما منظور اون اخطاری که باهاش مواجه شدین رو بدرستی متوجه نشدین.

  5) در مسایل شامل چند پارت deformable باید از هر پارت یک set درست کنید و نمودار انرژی را برای هر کدام جداگانه رسم کنید. مطالب عنوان شده در ویدیو باید برای تمام این نمودار ها، جداگانه چک بشه.

  6) شما می تونید ناحیه ای که mass scale براش در نظر گرفته میشه رو انتخاب کنید. اینکه ایا برای هر ناحیه میشه mass scale متفاوت داد رو من خودم تست نکردم (ولی تستش اصلا سخت نیست) اما می دونم که اخر کار بر اساس stable time increment محاسبه شده برای هر پارت، کوچک ترینشون انتخاب میشه و اون حل رو کنترل خواهد کرد. این نکته در ویدیو در رابطه با المان ها با سایز متفاوت، بطور صریح عنوان شده.

  7) ببینید هر چه به نمودار نزدیک تر بشید، از جایی به بعد نویز کمتر حذف میشه و نمودارتون ( مثل نمودار مرجع ) نوسان خواهد داشت. بین این نویز و شباهت به شکل اصلی نمودار باید یک trade off لحاظ شود. بطور کلی انتخاب cut off frequency یه مقدار سلیقه ایه اما اصولش همونه که گفتم.

 • #9665
   impce 
  مشارکت کننده

  سلام و تشکر فراوان بابا فیلم بسیار مفید.

  اگر در تحلیل اکسپلیسیت بخوایم اثر self weight رو به عنوان استپ اول وارد کنیم بایستی از دستور Gravity load استفاده کنیم. در این حالت تایم پریود رو چه عددی باید برای این استپ در نظر گرفت؟

  • #9666
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   سلام. توی استپ اول که می خواید بار ناشی از وزن رو در نظر بگیرید، بدون استفاده از mass scale اول زمان رو روی عددی مثل 0.001 بزارید و بعد ران بگیرید. بعد نمودار انرژی جنبشی و انرژی درونی رو تو استپ اول که فقط بار ناشی از وزن وارد میشه با هم مقایسه کنید. اگر در انتهای استپ اول مقدار انرژی جنبشی کمتر از 10 درصد انرژی درونی بود، یعنی 0.001 ثانیه که لحاظ کردین مناسب بوده.

 • #9697
   afshin 
  مشارکت کننده

  سلام

  اول اینکه سپاسگذاریم بابت آموزشی که تهیه نموده اید بسیار مفید بود

  چندین سوال از خدمتتون دارم که ممنون میشم جواب بدید

  1- علت نوسان هایی که در نمودارهای خروجی بدون استفاده از mass scaling ایجاد می شود چیست ؟

  2- شما برای بررسی نیرو خروجی از Reaction Force استفاده کردید بهتر نبود از Nodal Force استفاده می کردید ؟

  3- زمان حل در dynamic explicit خیلی بر روی نتایج تاثیر می گذارد شما مقدار محاسباتی زمان حل را در 10 ضرب کردید اگر اون رو در 20 ضرب می کردید و ران می گرفتید نتایج تغییر می کرد در این مورد چکار باید کرد ؟

  • #9824
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   سلام. با عرض پوزش از تاخیر بوجود آمده در پاسخ دهی. شما لطف دارید.

   1) این نوسانات نویز عددی هستن.

   2) نه . در مثال های مشابه در هلپ آباکوس هم بهمین نحو عمل میشه.

   3) ما عدد محاسبه شده رو در یک عدد بزرگ تر از 1 ضرب کردیم تا خیالمون از جواب راحت باشه و نیاز نباشه به صورت مداوم زمان time period رو زیاد کنیم و دوباره ران بگیریم تا به شرط مطلوب برسیم. اگر در عدد بزرگ تری ضرب میکردیم اتفاق خاصی نمی افتاد و فقط نتایج نسبت به محور زمان scale می شد.

 • #9812
   masoom 
  مشارکت کننده

   

  سلام خسته نباشید

  من یک اتصال فولادی را با روش explicit تحت تحلیل دینامیکی قرار دادم.بار در 0.08 ثانیه به صفر میرسد.ولی در نمودار جابجایی-زمان هیچ نوسانی دیده نمشود.ممنون میشم راهنماییم کنید.

   

  • #9825
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   سلام. احتمالا تعریف امپلیتودتون مناسب نبوده و به اندازه کافی ضربه ای نبوده . اگر به اندازه کافی ضربه ای باشه و مقدارش هم نسبت به stiffness سازه مقدار مناسبی باشه ، سازه بخوبی به لرزه در میاد. من خودم تجربه این کار رو دارم.

 • #10264
   payamfar 
  مشارکت کننده

  با سلام، آقای مهندس چند تا سوال داشتم در مورد این مثالی که حل کردید:

  1- آیا میتوان از قابلیت General contact در تعریف شرایط تماسی استفاده کرد؟ آیا این تعریف ایرادی را در نتایج ایجاد نخواهد کرد؟

  2- شما در استپ اول بر روی RP نگه دارنده ورق نیرویی را اعمال کردید اما توضیح ندادید که در استپ دوم که پانچ پایین می آید آیا این نیرو کماکان وجود دارد یا نه؟ اگر وجود دارد پس چرا ورق در طی استپ دوم به راحتی به سمت چپ حرکت میکند و تنشی از این بابت به آن اعمال نمیشود؟ و اگر در استپ دوم وارد نمیشود پس هدف از اعمال آن چه بود؟ (نسخه آباکوس من 2016 است و فایل پیوست را باز نمیکند).

  3- آیا اختصاص اینرسی به RP برای این بود که شما نگه دارنده ورق را جسم صلب در نظر گرفته بودید؟ اگر جسم صلب نباشد و جسمی با خواص فیزیکی مشخص باشد نیز باید به آن اینرسی اختصاص داد؟

  • #10275
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   سلام .

   1) قاعدتا نباید تفاوتی کنه . هر چند که باید چک بشه که آیا از تکنیک general contact میشه در حالت دو بعدی استفاده کرد یا نه . شاید در حالت استفاده از یکی از حلگر ها، برای استفاده از قابلیت general contact محدودیت وجود داشته باشه.

   2)این پیش بار که در استپ اول اعمال می شود، نیروی نگه دارنده ورق است و برای جلوگیری از حرکت ورق به سمت چپ اعمال می شود . تا اونجا که یادم میاد با اعمال این نیرو، ورق جابجایی زیادی به سمت چپ نداشت . همیشه اباکوس با ورژن بالاتر ، فایل cae آباکوس با ورژن پایین تر رو باز می کنه . شما اگر از ورژن 2016 استفاده می کنید، قطعا باید بتونید فایل هایی که توی پوشه آموزش گذاشته شده رو باز کنید . در ضمن فایل های inp هم توی اون پوشه گذاشته شده که با ایمپورت کردنش به داخل آباکوس، مثال براتون دوباره ایجاد میشه و مستقل از ورژن آباکوس، قابل استفاده هستش.

   3) به rp نگه دارنده ورق جرم داده شد چراکه در راستای عمودی، بهش نیروی نگه دارنده ورق اعمال شده بود و در اون راستا شرط مرزی نداشت و اینکار برای جلوگیری از سینگولار شدن مساله و بروز احتمالی خطا هستش. اگر برای ایجاد اون جسم صلب، اول جسم رو به صورت deformable ایجاد میکردید و بعد در ماژول interaction بهش قید rigid body رو میدادید، دیگر نیازی به اختصاص دادن جرم به rp اون نبود.

    

 • #10600
   Trex 
  مشارکت کننده

  با سلام

  در جواب یکی از دوستان فرمودید در مسائل نیروکنترل باید با تحلیل فرکانسی و یافتن فرکانس طبیعی اول time period رو به دست بیاریم.

  1) این مورد از چه رابطه ای به دست میاد؟

  2) من یک آنالیز استاتیکی دارم که خواستم از همین روشی که شما گفتید عمل کنم.در مدلم واحدها رو mm و Mpa و ton/mm3 و N در نظر گرفته بودم. حالا تحلیل فرکانسی که گرفتم order مقادیر فرکانسش 10^-6 و 10^-7 در اومده که مشخصا نمیتونه بر حسب هرتز باشه. خواستم ببینم اشکال از کجا میتونه باشه؟ (چون به این ترتیب زمان تحلیل بیشتر میشه به جای اینکه کمتر بشه)

  • #10601
    mirzabozorg 
   سرپرست کل

   سلام . حقیقتش با مشکلی که الان شما باهاش رو به رو شدید، من قبلا رو به رو نشدم . شما زمان حلتون رو همون زمان بارگذاری در نظر بگیرید و بجاش از mass scale برای سرعت بخشیدن به حل استفاده کنید. می تونید زمان بارگذاری رو هم کاهش بدید و با مقایسه نمودار انرژی جنبشی و درونی تایم پریود درست رو انتخاب کنید.

برای ارسال پرسش باید .

 1. نمره 4 از 5

  Nimag

  سلام . . .
  به به . . .
  چه عالی . . .
  منتظرم کوهسیو هم هستیم .

  • mirzabozorg

   سلام . خیلی ممنون از لطفتون . در اینده نه چندان دوری ویدیو های مربوط به تکنیک های تحلیل ترک و بررسی اسیب نیز ضبط شده و بر روی سایت قرار میگیرن .

 2. نوید

  سلام
  لطفا در صورت امکان ویدیو آموزش آنالیزهای اکوستیک تهیه کنید…
  سپاس

  • mirzabozorg

   سلام . ما سعیمون این هست که بتونیم کلیه مباحث رو به کمک فیلم های اموزشی پوشش بدیم . از مدل سازی به صورت اکوستیکی ، تو خیلی از مسایل استفاده میشه . برای اینکه در نهایت بتونیم آموزش کاربردی تری بسازیم ، شما میتونید از طریق قسمت ارتباط با ما یا بخش های مشاوره و تدریس و سفارش پروژه ، مساله خودتون رو مطرح کنید تا توی اموزش مربوطه ، موارد بیشتری لحاظ بشن . با سپاس فراوان .

 3. mirzabozorg

  سلام . هر کدوم از قسمت های ویدیو خریداری شده به تعداد دفعات محدودی قابل دانلود است. صدور این پیغام به این معنا است که شما به تعداد دفعات مجاز، آن قسمت از فیلم را دانلود نموده اید.

دیدگاه خود را بنویسید

 

© FEMEX Group All Rights Reserved

Heap | Mobile and Web Analytics

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟